تلفن تماس : ۴۰۸۰-۰۳۱ | ۳۲۲۵۲۵۵۵-۰۳۱

ریشه کشی فرش دستباف در قالیشویی مویدی

ریشه فرش چیست؟

ریشه فرش یکی از مهم‌‌‌‌ ترین قسمت‌های فرش است که شاید خریداران به آن توجه زیادی نداشته باشند. با توجه به این که فرش‌ها کالاهای ضروری برای خانواده ها هستند و از لحاظ قیمت جزو کالاهای گران به حساب می‌آیند مهم است باید در نگهداری آن‌ها دقت زیادی شود. ریشه فرش بخش مهمی از فرش است که بیشتر از بخش‌های دیگر در معرض آسیب قرار دارد. در واقع ریشه فرش بخش ابتدا و انتهای فرش را می‌گویند که بافت فرش تمام شده باشد.

چرا باید از ریشه‌های فرش محافظت کنیم؟

همان طور که گفته شد، ریشه فرش اهمیت زیادی دارد. با این حال بسیاری نسبت به این موضوع اطلاعاتی ندارند و شاید خیلی به آن اهمیت ندهند. ریشه قالی در موارد زیادی ممکن است آسیب ببیند. مثلا شستن فرش ماشینی با روش‌های غیر استاندارد و توجه نکردن به خشک کردن فرش یکی از مهم‌‌‌‌ترین دلایل زردی ریشه‌ها و پوسیدگی آن‌ها است. به مرور زمان ریشه‌های فرش دچار پوسیدگی می‌شوند. اگر به فرش‌های دستباف قدیمی توجه کرده باشید آن‌ها از سمت ریشه شروع به فرسایش و پوسیدگی می‌کنند.

قالی شویی مویدی در شهر اصفهان یکی از بهترین قالی شویی‌های شهر اصفهان هست که دارای پروانه کسب معتبر می باشد.

با گره زدن ریشه‌ها چطور‌ می‌توان از ریشه فرش محافظت کرد؟

گره زدن هم از راه‌های محافظت از ریشه است. البته گره زدن ریشه فرش منظور گره‌های تخصصی برای این کار است. گره زدن ریشه قالی را معمولا بلافاصله بعد از خرید فرش انجام‌ می‌دهند.‌ می‌توانید روش‌های اصولی و درست آن را یاد بگیرید و خودتان انجام دهید اما با این حال بهتر است کار را به کاردان آن بسپارید. گره‌های ریشه چند نوع مختلف دارد. این گره‌ها شامل سه نوع گره زنجیره‌ای، گره نخودی و دو گره‌ می‌شوند. در گره زنجیره‌ای، ریشه‌ها به فاصله دو سانتی متر از یکدیگر انتخاب‌ می‌شوند و سپس با گره‌‌‌ای معمولی گره زده‌ می‌شوند. در ردیف بعد دوباره دو سانت دو سانت ریشه را جدا کرده و سپس گره زدن را از سر‌ می‌گیریم. در این صورت ریشه به صورت زنجیره به هم متصل‌ می‌شود. روش دیگر گره زدن نخودی است. در این روش ابتدا ریشه‌های فرش به دسته‌های 2 و 5 تایی تقسیم‌ می‌شوند، به دور خود پیچیده شده و سپس به هم گره‌ می‌خورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس تلفنی